Péče o srst

Dlouhá srst bude náročná na péči. Chlupy všude. Báli jsme se toho, ale je to úplně v pohodě. Přehled kartáčů a hřebenů, které používáme my.

...ale co ty chlupy.

Sheltií dlouhá srst je snad největší obavou každého budoucího páníčka sheltie. My se báli taky, ale žádné velké drama se zatím nekonalo. Je potřeba si uvědomit, jakou péči dlouhá srst vyžaduje a to dodržovat. Ano, je potřeba ji česat, ale není to nic náročného na čas ani vaši zručnost. Pojďme se na to podívat.

Sheltie má podsadu, tj. spodní vrstva chlupů u kůže, která izoluje před zimou a horkem. Na ní leží vrchní vrstva dlouhé srsti. Vyčesávání podsady pomáhá předejít kožním problémům a zároveň zbavuje pejska starých chlupů, které ho svědí. Dlouhá srst je ideální materiál na cuchání, chytání bordýlku a dredovatění. Pravidelným česáním těmto otravnostem úspěšně odoláváte.

Dredy se tvoří zejména na kejtičkách pod ocáskem a za ušima, v létě se na srst lepí svízel přítula, semínka z kokošky pastuší tobolky a osiny ze suché trávy a na podzim bodláky. My máme na zahradě ještě další bonus - smůlu z jehličnanů.

Na jaře a na podzim čelíme období línání. A to jsou pak chlupy opravdu všude a je jich opravdu hodně. Agi je chlupatá, výměnu její srsti intenzivně prožíváme. Oblečení čistíme lepicím válečkem, při úklidu se častěji zablokuje kartáč na vysavači a taháme chlupy z každého jídla. 

O chlup lepší omáčka i koláč.

Pravidelným česáním alespoň jednou týdně tohle všechno zvládnete levou zadní. Ono vám nic jiného nezbyde, protože pak byste se v těch chlupech utopili. Tímto jejich množství v domácnosti elimininujete na přeživší level. :-)

Nás k pravidelnému česání přirozeně vede i účast na výstavách. Agi má krásnou hustou srst, je to její přednost, kterou rádi podpoříme. Načesáním se z ní stává doslova plující chlupatý obláček na malých nožkách. Špic se v historii sheltií nezapře a vždy si na to v tu chvíli vzpomenu.

Hřebeny a kartáče na dlouhou srst podle nás

Česání je Lukyho doména. Mají to s Agi jako svůj rituál. Používá několik hřebenů a v tomto pořadí:

  1. Hrablo - udělá nejhrubší práci. Na první pročesání, rozčesání největších cuchanců a urovnání srsti pro další česání.
  2. Kartáč oboustranný - kovová část - udělá nejvíce prácie. Na rozčesávání a načesávání objemu.
  3. Vyčesávací "finišák" - na dočesání, zejména před výstavou na vytahání uvolněných chlupů.

Dále máme:

  • Hřeben jednostranný / oboustranný - používám ho ještě před oboustranným kartáčem. Myslím si, že je dobrý do menší ruky a může nahradit robustnější hrablo. Mám lepší kontrolu nad hustšími cuchanci, když potřebuji pracovat precizněji (nechci srst vytrhat, ale hrablem se mi nepracuje tak dobře). 

TIP:

Oboustranný kartáč "měkké štětiny" jsme používali, když byla Agi štěňátko. Na jemnou srst a kůži je určitě potřeba použít jen tento typ. Pejsek si nejdříve potřebuje na péči zvyknout. Efekt pročesání je také dobrý, ale na to doporučuji spíše hřeben. Tím jemnou kůži štěňátka nijak nepoškrábete.

Lze zakoupit také hrablo s otočnými hroty. Otočné hroty prokluzují a zacuchané části při rozčesávání pejska tolik netahají. Pozor na výběr - volte střední velikost, aby s ním byla manipulace obratná a příjemná. Nechcete ostré hroty, abyste pejskovi nepoškrábali kůži. Ani zuby hrabla příliš daleko od sebe, pročešete s ním spíše celé tělo než malé zacuchané části.

A jak řešíme tu smůlu v chlupech? Tukem...my používáme kokosový olej, je bez barvy a zápachu.

Vytvořte si webové stránky zdarma!